dentalna hygiena

Cieľom samotnej profesionálnej dentálnej hygieny je odstránenie povlakov, ktoré si pacient sám odstrániť nedokáže.

Zubný povlak je zložitý systém mikroorganizmov, zvyškov jedla a odumretých buniek. Najskôr je mäkký a pokiaľ sa neodstráni, jeho vrstva narastá, zväčšuje sa počet mikroorganizmov a spôsobuje častý zápal ďasien. Pokiaľ sa ani vtedy neodstráni, stvrdne a za spoluúčasti látok zo slín sa mení na zubný kameň. Keďže v oboch prípadoch tvoria podstatnú zložku mikroorganizmi sú ich zdrojom a pri prehĺtaní sa šíria do celého organizmu. Baktérie spôsobujú lokálne zápaly celého závesného aparátu zuba a nepríjemný zápach z úst.
Pacientov často privádza na dentálnu hygienu neželaný estetický vzhľad zubov pri rozprávaní a usmievaní.

Na našej ambulancii vykonávame precíznu dentálnu hygienu stomatológom a správnu inštruktáž o technike čistenia upravenú a vhodnú pre váš individuálny stav v dutine ústnej.
Informáciu o Vašom stave získame vždy prvotným dôkladným vyšetrením. Na trhu je nespočetné množstvo výrobkov rôznych značiek a každý výrobca Vás bude presviedčať,
že je pre Vašu domácu starostlivosť najvhodnejší. Prídite si k nám radšej po radu.

Možnosti profesionálneho čistenia na našej ambulancii:
A. RUČNÁ METÓDA ODSTRAŇOVANIA ZUBNÉHO KAMEŇA
B. ČISTENIE ULTRAZVUKOM
C. PIESKOVANIE
D. OŠETRENIE PROFYLAKTICKOU PASTOU
E. FLUORIDÁCIA AKO PODPORA ZUBNÝCH TKANÍV

Nie všetky možnosti čistenia sú vhodné pre každého pacienta. Dôležitá je správna indikácia.

Náš cieľ je však vždy rovnaký:
,,Čistejšie, belšie zuby a žiarivejší úsmev bez poškodenia zubných tkanív.

RUČNÉ ODSTRAŇOVANIE ZUBNÉHO KAMEŇA

Ručne sa zubný kameň odstraňuje prostredníctvom špeciálnych kyriet, nástrojov, ktoré sa vďaka variabilným tvarom dostanú aj na ťažšie prístupné miesta. Výhodou je možnosť regulácie tlaku a sily pri jeho odstraňovaní a pri šikovnej zručnosti stomatológa je výsledok efektívne odstránenie povlakov a zubného kameňa a nízke riziko poškodenia zubných tkanív.

ČISTENIE ULTRAZVUKOM

Efektívna metóda odstraňovania zubného kameňa pomocou ultrazvuku je založená na ,,rozbíjaní,, zubného kameňa ultrazvukovými pohybmi, ktoré vykonáva koncovka stomatologického prístroja na to uspôsobená .Väčšinou ide o bezbolestné ošetrenie, sú však prípady, kedy pacienti môžu vykazovať zvýšenú citlivosť, a preto ho dopĺňame ručným odstraňovaním zubného kameňa.

PIESKOVANIE

Pieskovanie áno, či nie? Odpoveď znie : „áno, ale nie u každého pacienta,,.
Ide o metódu odstraňovania pigmentov zo zubných povrchov využitím jemnozrnných čiastočiek prášku a prúdu vody. Môžeme ju zaradiť aj medzi metódy bielenia zubov, nakoľko je výsledkom často esteticky belšia sklovina.
Pieskovanie má však aj svoje kontraindikácie a nie je vhodné ako čistiaca metóda u všetkých pacientov, preto by mal zubný lekár, či dentálna hygienička zodpovedne zvážiť, či je táto metóda vhodná práve pre Vaše zuby. Výsledný efekt je síce nebezpečne krásny, no príliš časté a dlhé pieskovanie za účelom zuby vybieliť, môže viezť k poškodeniu zubných tkanív a mať negatívny vplyv na zhotovené výplne.
Výhodou pieskovania je možnosť jeho selektívneho použitia na miesta ťažko čistiteľné pre hrúbku ručných, či ultrazvukových násadcov.

Leštenie profylaktickou pastou

Profesionálna profylaktická pasta je taká, ktorú si bežne v drogérii nekúpite. Obsahuje abrazívne čiastočky, ktoré po aplikácii na zub za súčasného použitia rotačného nástroja zuby zbavia povrchových pigmentov a zároveň ich vyleštia. Aj táto metóda musí byť používaná šetrne a s ohľadom na stav zubných tkanív. Správnym použitím predídeme neskorším komplikáciám.

FLUORIZÁCIA

Aj keď je odporcov fluoridov neustále viac, použitím preparátov s ich zvýšeným obsahom účinne dodávame potrebnú silu sklovine. Preparáty nepoužívame vo veľkom množstve, aplikujú sa na konkrétne miesta, kde sklovina potrebuje ochrániť a dodajú jej potrebnú silu. Aplikujeme ich takmer vždy po 60 minútovej dôkladnej hygiene, kedy sú zuby ,,nahé,, a potrebujeme ich najbližšie hodiny ochrániť pred vonkajšími vplyvmi.
Pri ich uváženom a nie prehnane častom použití sa nemusíte ich škodlivosti obávať.