dentalna hygiena

Krvácajú Vám ďasná? Ukladá sa Vám na zuby príliš veľa pigmentov, či zubného kameňa? Najpravdepodobnejšie Vám chýba správna inštruktáž o technike čistenia upravená individuálne pre Vás a profesionálne odstránenie zdrojov baktérii, ktoré si sami neodstránite.

Súčasťou prevencie a starostlivosti o pacienta je u nás precízna dentálna hygiena.

Jej cieľom je odstrániť všetky povlaky vzniknuté v dutine ústnej, ktoré si pacient sám odstrániť nedokáže.

Odstránením povlaku a zubného kameňa sa zároveň odstránia ,,centrá baktérii,, ktoré spôsobujú ochorenie závesného aparátu zubov, krvácanie ďasien ako aj nepríjemný zápach z úst.
Dentálnou hygienou sa zuby očistia aj od pigmentov, vznikajúcich na sklovine, ktoré často zhoršujú jej estetický dojem.

Čistenie ultrazvukom

Čistenie sa vykonáva prostredníctvom špeciálne tvarovaných koncoviek, ktoré ultrazvukovými kmitmi doslova ,,rozbíjajú,, zubný kameň. Koncovky by mali byť vždy dostatočne ostré a správne tvarované, aby sa zubný kameň odstránil šetrne, bez bolesti, či poškodenia skloviny.

Ručné odstraňovanie zubného kameňa

Ručné odstraňovanie dopĺňa predchádzajúce ultrazvukové čistenie. Vykonáva sa prostredníctvom škrabiek a kyriet, ktoré majú rôzne tvary a je možné preniknúť nimi aj do ťažšie prístupných miest.

Pieskovanie

Jednou z ďalších možností, ako sa zbaviť pigmentov získaných z kávy, vína, cigariet, či čaju je ich mechanické odstránenie pomocou prášku, prúdu vody a vzduchu. Je potrebné, aby mu predchádzalo dôkladné odstránenie zubného kameňa. Prášok sa dostane sa do všetkých miest, preto je vhodné aj pre pacientov so stesnanými zubami.

Leštenie profylaktickou pastou

Ide o pastu, ktorá sa nanáša na zuby rotačným násadcom a svojím zložením zabezpečí odstránenie povrchových pigmentov a vyleštenie plôšok zuba.

Bielenie zubov

Sa uskutočňuje prostredníctvom profesionálnych bieliacich gélov, ktoré odtieň zubov zosvetlia. Je potrebné, aby boli zuby vopred dôkladne očistené od akýchkoľvek povlakov a zubného kameňa.

Záverečná fluoridácia zubov

Zuby zbavené zubného kameňa, povlakov a pigmentov sú tesne po ošetrení zraniteľnejšie na pôsobenie vonkajších vplyvov, a preto je potrebné chrániť ich preparátmi so zvýšeným obsahom fluoridov, ktoré zuby dostatočne prekryjú a ochránia.

Nie všetky možnosti čistenia sú vhodné pre každého pacienta. Dôležité je individuálne zhodnotenie stavu zubov a následná správna indikácia.
Náš cieľ je však vždy rovnaký : Čistejšie, belšie zuby a žiarivejší úsmev